Stenålder på 1980-talet. En medlem i Vråfolket lerklinar de risflätade väggarna på den lilla hyddan i byn.
Bilden visar en av många fornfynd som fornforskaren Enoc Lindahl från Forssjö tecknade av under sina besök i de sörmländska gårdarna i mitten av 1900-talet.

3. Rekonstruerad forntid

 

"Vi har varit i forntidsbyn. Det var en fantastisk syn,
vi har grävt i den luckra jorden. Det var kul så in i norden."

Elever i 3-4:an efter ett besök i Sörmlands museums Arkeologiskola i Vrå, våren 2007.

Här ligger Vrå fornby som är en rekonstruktion, en tolkning av spåren efter de människor som levt i Östra Vrå för 6000 år sedan. Byn byggdes i mitten på 1980-talet av arkeologiintresserade föräldrar från Forssjö. Den riktiga fornlämningen här intill har varit utgångspunkt i arbetet. Den lilla gräsbevuxna hyddan i byn är byggd efter måtten och i samma väderstreck som den "hyddgrund" som du kan se på fornlämningen. Med arkeologiska kunskaper kan man till exempel beräkna lutning och diameter på bärande stolpar i huskonstruktioner genom att undersöka hålen för stolparna. På så vis kan man få en uppfattning om husets höjd. Man vet att husväggarna ofta var byggda av flätat ris och tätat med lera. När ett hus brunnit kan arkeologerna ibland hitta rester av lerklining, bränd lera med avtryck av flätverket. Ligger lerkliningen i en rak linje mellan två mörkfärgade stolphål har det förmodligen varit en vägg där.


"I mitten av oktober 1985 gjordes grunden
till den första hyddan. Innan vintern kom
hade stommen av ek uppförts.
Vass till takbeläggningen togs från sjöarna
runt om i trakten.
1986 byggdes det första huset färdigt.
80-åriga Calle Johansson /…/ lärde oss bygga vasstak.
I sin ungdom hade han byggt med järntråd.
Nu fick han gå tillbaka 6000 år i tiden och använda läderremmar."

Åke Östling, 1989.


Stenålderslämningen i Vrå var ett vanligt utflyktsmål för skolbarnen från Forssjö. Läraren Åke Östling besökte ofta platsen och skrev även en skolpjäs som handlade om de första människorna i Vrå. Den spelades av elever i Fridhems hage här intill under några år på 1980-talet. Elever guidade besökare runt på fornlämningen. Det var fröet till föreningen Vråfolket som idag driver verksamheten i byn i samarbete med Sörmlands museum. Syftet är att lära mer om stenåldern och att sprida kunskap om hur tillvaron var för 6000 år sedan.

 

 

Karta över Vrå

Skapad: 2007-08-31
Publicerad av: Anja Wachtmeister