Det är synd att frågan om ett nytt museum för Sörmlands museum kommit i skymundan för frågan om Konsthallen, som stängdes i årsskiftet 2008/09 då den inte längre fungerade för publik verksamhet. Att åtgärda de akuta bristerna kostar minst 10 miljoner kronor. Ventilationen i hela huset är undermålig och det var stora problem när hallen var öppen. Personal och besökare klagade och under somrarna vände folk i dörren. Inte heller tillgängligheten för funktionsnedsatta klarar kraven. Andra allvarliga problem rör brandlarm, utrymningsvägar och elsystem. Att öppna hallen tillfälligt innebär dessutom årliga driftskostnader för hyra, el, värme, vatten etc på minst en halv miljon. Att bygga om Konsthallen för 45 milj som tidigare planerades är inte längre aktuellt. Idag planerar vi istället för att långsiktigt skapa ett bra hus för museets verksamhet, alla samlingar och besökare.
Eftersom verksamheten inte kan använda Konsthallen kommer landstinget att på sikt att avyttra fastigheten. Vad som i framtiden kan göras på den beror på detaljplanen som kommunen ansvarar för. Skulle länsstyrelsen förorda att hallen blir byggnadsminne tar landstinget ställning till det då. Sörmlands museum brukar ge rådgivande synpunkter på detaljplaner och byggnadsminnen, men i det här fallet avstår vi eftersom vi är jäviga. Det är enda tänkbara professionella hållningen.
Även om Konsthallen är stängd har Sörmlands museums stor verksamhet i Nyköping - utställningar och program inomhus och utomhus, på Nynäs slott och i staden, verksamhet i Kungstornet, visningar, stadsvandringar, pedagogik för skolan, ungdomsprojekt, kurser och event. Föremålsarkivet (med bl a Ester Lindahls samling) och arkivet har öppet. Besökssiffrorna visar att 2008 när Konsthallen var öppen hade Sörmlands museum 56 000 besökare enbart i Nyköping, varav 15 000 i Konsthallen. Förra året 2011, med stängd hall, var motsvarande siffra 65 000. I båda fallen är besökarna till utomhusutställningar som ”Bilder på staket” oräknade. En glädjande ökning!
Sörmlands museum har verksamhet i hela länet, god ekonomi och starkt stöd av huvudmannen landstinget. Avgörande för framtiden är dock att museet får nya lokaler, förhoppningsvis i Nyköping. Vi har i uppdrag av landstingets politiska ledning att skapa underlag för beslut i fullmäktige i höst.
Till senast början av 2015 planeras öppnandet av ett nytt museum i Spelhagen i Nyköping - en storsatsning som tar tid att projektera och genomföra. Vi planerar med fastighetsägaren Klövern AB och Nyköpings kommun ett unikt kulturhus - cirka 14 000 kvm där människor, upplevelser och samlingar sätts i centrum. Här finns plats för många historier, även Nyköpings. I huset blir det utställningslokaler, hörsal, konferens- och mötesrum, pedagogiska verkstäder, butik och restaurang. Helt unika blir sätten på vilka museets föremålssamlingar och stora bild- och arkivsamlingar, och delar av kommunens arkiv, blir synliga och tillgängliga.
Det nya museet blir en fantastisk mötesplats och ett unikt besöksmål i Nyköping. Vi hoppas att många tillsammans med oss vill vara med och fylla huset med levande och modern verksamhet.
Helena Söderqvist T f landstingsdirektör Landstinget SörmlandKarin LindvallLänsmuseichef Sörmlands museumLandstinget Sörmland Kultur & Utbildning Sörmland